Eviation Aircraft AR-GE için Stratasys 3D Baskıyı Kullanıyor

Elektrikli uçak üreticisi Eviation Aircraft, prototiplemeden takım haline getirme ve üretim parçalarının değerlendirmesine kadar her şeyde AR-GE sürecini hızlandırmak için Stratasys ’in 3d baskısını kullanıyor.

Eviation, projeyi hayata geçirmek için, Stratasys’in 3d baskısı ile birkaç yüz bin dolar ve aylık işgücü saatlerinden tasarruf etti.

3D baskı ve katmanlı üretim çözümleri şirketi Stratasys, tümüyle elektrikli hava araçları çözümlerinin küresel üreticisi Eviation Aircraft’ın dünyanın ilk tamamen elektrikli cummuter (30 koltuklu kısa mesafe işleyen) uçaklarından birini geliştirmek için Stratasys’in 3D baskısını kullandığını duyurdu.

Eviation kurucusu ve CEO’su Omer Bar-Yohay; “Önümüzdeki dört yılda, Eviation, bölgesel hava yolculuğunu mevcut herhangi bir toplu ulaşıma rekabet edebilecek uygun maliyetli ve temiz bir seçenek haline getirmeyi hedefliyor. İnsanlar her zamankinden daha uzun mesafelerde çalışıp seyahat ederken, çözümün Seul ve Pekin veya Londra ve Paris gibi orta menzilli şehirlerin tümüyle elektrikli hava yollarıyla daha da yakınlaşacağına inanıyoruz.” dedi.

Havacılık endüstrisinde elektrikli ve hibrid-elektrikli ticari uçaklar geliştirmek için bir yarış var, bu nedenle rekabet üstünlüğü kazanmak için Eviation, Stratasys’nin 3D baskısını AR-GE süreçleriyle bütünleştirdi.

Şirket, elektrikli cummuter uçaklarının mühendisliğine bütüncül bir yaklaşımla ‘tamamen sıfırdan başlama’yı istedi. Aerodinamik test ve tahrik sistemi de dahil olmak üzere tüm geliştirme süreci, elektrikli uçuş verimini en üst düzeye çıkarmak için yeniden tasarlandı. Stratasys 3d baskısı, şirkete gerçek sertifikalandırılmış parçalara yatırım yapmaya ihtiyaç duymadan tasarımlarının birçoğunu test etmeyi ve böylece süreçlerin hızlanmasını ve yenilikçi tasarımların yanı sıra, mühendislik maliyetlerini önemli ölçüde düşürme imkanı sağladı.

Bar-Yohay şu açıklamada bulundu; “3D baskı ile tasarımların yeni tekrarlarını oluşturma ve gerçek zamanlı olarak nasıl performans gösterdiğin görme kabiliyeti, hızlı prototipleme aşamasını hızlandırarak kritik sermaye maliyetlerini düşürmemize yardımcı oluyor. Stratasys’nin 3D baskısının rafine ettiği çok tekrarlanan, firma içindeki üretim süreci, sürekli değişen bir şirket hayatında ve son derece rekabetçi ulaşım alanında hayati önemdedir.

Örneğin, Eviation, nihai motorların sevkiyatını beklerken, daha hızlı tasarım ve işlevsel değerlendirme sağlayan 3D ile kanat ucu motorları birkaç saatte bastı. Eviation’un tasarımının bir diğer önemli yönü ise, düz, kavisli yüzeyler kullanarak uçağın dış yüzeyindeki interferans (uçak parçalarının birleşme noktalarından kaynaklanan) kuvvetini engelleme azaltma yeteneğidir. Eviation, ULTEM 1010 malzemesinde 3d baskılı kompozit bir yığma aracı ile, bu yüzeyleri desteklemek için gerekli güçlü, geometrik olarak karmaşık ve hafif parçaları oluşturmayı başardı, bu malzemeler daha sonra karbon elyafı ile kaplandı.

“İki yıl boyunca, Stratasys 3D baskısıyla birkaç yüz bin dolar ve bu projeyi mümkün kılan tahminen altı ay veya daha fazla işgücü saatini tasarruf ettik” diyen Bar-Yohay; “Bugün teknolojiyi test parçalarını ve kalıpları prototiplemek için kullanıyoruz; kompleks geometrilerde hafif parçalar üretme özelliği, nihai uçaklar için 3D baskılı parçaların olanaklarını keşfetme imkanı sağlayacak” şeklinde konuştu.

Eviation, 2018 yılının sonlarında uçuş testlerine başlamayı ve 2021 yılı için ticari olarak hazır etmeyi hedefliyor.

Stratasys Hızlı Prototipleme Çözümleri Birimi Başkan Yardımcısı Zehavit Reisin şunları söyledi; “Eviation, 3D baskının kurum içi yeniliği teşvik etmenin mükemmel bir örneği ve 3D baskı hem yeni başlayan hem de gelişmiş şirketler için tipik olarak uzun ve pahalı bir geliştirme aşamasını hızlandırabilir. Bu sayede, önemli maliyetleri ön plana çıkarmadan, yeni konseptler geliştirip, çalışan prototipler üretebilirler. Prototiplerden ve araçlardan, uçuş onaylı uçak iç ve teker bileşenleri için teknolojilerimize kadar olan uçuş alanındaki kapsamlı tecrübemiz, Stratasys çözümlerini, yenilikçiliğin sınırlarını zorlarken döngü süresini ve geliştirme verimliliğini arttırmak isteyen havacılık şirketlerine en uygun hale getiriyor.”

Eviation Aircraft için üretilen Stratasys 3D baskılı parçalar, 29 Haziran 2 Temmuz tarihleri arasında Future Lab’te Goodwod Festival of Speed’de (FoS) sergilendi.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here

*