Sanatçı Taekyeom Lee 3D Yazıcı ve Seramikle Harikalar Yaratıyor

3D; sanatı 2 boyutludan 3 boyutluya taşıdığından beri sanatçıların gözdesi oldu. Pratik kullanımıyla her alanda kendine yer edinen 3D yazıcılar artık sanatçılarında atölyelerinde bulunuyor. Bu bağlamda birçok tasarımcı, modacı ve heykeltraşın 3D’den faydalandığını görüyoruz.Bu sanatçılardan biri de 3D yazıcı ile kilden tasarımlar yapan Taekyeom Lee.

Katmanlı üretimin en yaygın kullanım alanlarından biri tasarım. Mühendis ve  AR-GE çalışanlarının olduğu gibi birçok sanatçının da çalışma masasında yer edinen 3D yazıcılarla hem pratik hem de yaratıcı ürünler elde etmek mümkün. Çalışmalarında yazıcı kulanan sanatçı Taekyeom Lee 3 boyutlu tasarımlar elde edebilmek için kendine bir yazıcı üretmiş.

Amerika North Carolina’da bulunan Appalachian Üniversitesi’nde yardımcı profesör olan Taekyeom Lee çalışmaları için 3D teknolojisini tercih etmiş. Bu nedenle kendi imkanlarıyla kilden yapılmış bir ekstrüderden yazıcı üreten sanatçı seramik nesneler üretiyor.Taekyeom-Lee-printing3dnews

Bir grafik tasarımcı olan akademisyen, 3D üretimi akademik araştırma amacıyla yaptığını dile getiriyor.Dijital çağda 3 boyutlu tipografi yöntemlerini keşfettiğini belirten Lee, özellikle karmaşık tasarımlara imza atıyor.

Akademisyen araştırmasını şu sözlerle tanımlıyor; “Çalışmam 3 boyutlu üretimde farkı materyal ve üretim şekillerini kapsıyor. Bunları deniyor ve değerlendiriyorum. Seramik ve 3D baskıda bunlardan biri .”Taekyeom-Lee-printing3dnews8

Bu araştırmanın yeni dijital çağda fabrikasyon proseslerini ve alışılmamış üretim şekillerini yansıttığını söyleyen sanatçı bu bağlamda tasarım fikirlerini somutlaştırmak için yeni alternatifler araştırdığını sözlerine ekledi.

Taekyom Lee’nin sıradışı 3D seramik çalışmalarını sanatçının web sayfasından görebilirsiniz.

 

 

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here

*