Slovenya’daki Nükleer Enerji Santralinde Bir İlk

3D üretim; dayanıklılık ve güvenliğin oldukça önemli olduğu nükleer santrallerde de üstün kalitesini gözler önüne seriyor.

Yazılım çözümlerinin yanı sıra üretim deneyleriyle de sık sık 3D dünyasında rastladığımız Siemens bu teknolojisinin güvenilirliğini ve kalitesini ortaya koyan bir çalışmaya daha imza attı. Slovenya’da bulunan Krško nükleer enerji santrali için 3D baskılı parçalar üreten Siemens bir ilki daha gerçekleştirerek teknolojideki öncülüğünü gözler önüne serdi.

Avrupa’nın en önemli nükleer enerji santralleri arasında bulunan Krško hem Slovenya hem de Hırvatistan’a sağladığı enerjiyle bölgede oldukça önemli bir konumda bulunuyor. Klasik üretim tekniklerine ek olarak yeni nesil teknolojilerle üretim ağını güçlendirmek isteyen bu santralin ilk katmanlı üretim çalışmasını gerçekleştiren Siemens bu kapsamda yangın koruma pompası için bir türbin çarkı üretti. 1981’de üretilen çarkın tersine mühendislik çalışması yapılarak Siemens çözümleriyle dijital ikizi oluşturuldu ardından bu tasarım Siemens’in İsveç’te bulunan katmanlı üretim tesisinde üretildi.

orjinal parçalar

Oldukça kapsamlı dayanıklılık ve güvenilirlik testlerinden geçen 3D türbin çarkı birkaç ay deneme operasyonlarında kullanılarak performansını kanıtladı. Tesis bünyesinde ve bağımsız olarak gerçekleştirilen bu deneme süreçlerine göre klasik üretimli parçalardan daha üstün performans sağladığı gözlemlenen bu parça aynı zamanda bu teknoloji sayesinde daha kısa bir sürede üretildi.

Katmanlı üretim dünyasında yatırımlarını çoğaltarak sınırları zorlayacaklarını bildiren Siemens Enerji Üretimi Hizmetleri bölümü CEO’su Tim Holt bu başarının dijital devrimin enerji sektöründe ne denli etkili olacağını kanıtladığını belirtti.

3D baskılı parçaların sağladığı üstün performansın beklentilerinin ötesinde olduğunu dile getiren Krško santrali Bakım Müdürü Vinko Plannic Siemens gibi müşterilerine sürekli en yeni ve en gelişmiş teknolojiyi sunan ve inovasyona adanmış bir partnerle çalışmaktan dolayı mutlu olduklarını ifade etti.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here

*