SLS 3D Baskı Makineleri ile Arttırılmış Gerçeklik Gözlüğü

Yeni teknolojiler, evrimin ve değişimin en dikkat çekici alanlarıdır. Örneğin arttırılmış gerçeklik 3D sistem cihazları, en yüksek görüntü kalitesini garantilemek için sürekli gelişiyor. Sanal 3D gerçeklik ile sanal olmayan gerçek arasındaki kombinasyon için; Sinterit firması ile Arttırılmış Gerçeklik teknolojisi ve veri gözlüklerinin tasarımı alanında çalışan Profesör Rigo Herold ortak bir çalışma yaptı. SLS 3D teknolojisinde basılan gözlükler, bileşenlerin hassas bir şekilde monte edilmesine ve ekipmanın maksimum rahat kullanımına olanak tanıyor.

Arttırılmış Gerçeklik (AR-Augmented Reality), en yaygın olarak kamera objektifi (lens) tarafından kaydedilen gerçek dünyayla 3D görüntüleme arasında bağlantı kuran bir teknolojidir. Tarihi 1968 yılına kadar uzanan Arttırılmış Gerçeklik, 21. yüzyılda kayda değer gelişme gösterdi. Gerçek zamanlı etkileşim kapasitesi ve hareket özgürlüğü ile üç boyutlu bu teknoloji, genellikle eğlence sektöründe, ayrıca tıpta, havacılıkta ve otomotiv endüstrisinde kullanılıyor. Arttırılmış Gerçeklik, araçların ve makinelerin geliştirilmesi ve verimliliğinin arttırılması için diğer endüstri alanlarında da kullanılabilir.

SLS Baskı Makinesi İle Arttırılmış Gerçeklik

Arttırılmış Gerçeklik, gerçek dünyayı ek bağlamsal (içeriksel) bilgi ile zenginleştiriyor. Bu tür çözümler, endüstriyel uygulamalarda uzun yıllardır kullanılıyor. AR teknolojisi sayesinde, karmaşık sistemlerde çalışan AR kullanıcıları, bağımsız araçların karmaşık bileşenlerini ayrıntılı bir şekilde inceleyebilir veya üretim sürecinin verilen aşamasına daha yakından bakabilir. Karmaşık manuel çalışma durumunda, veri gözlüğü elleri serbest tutar ve ani sıçramalar, sıcaklık ve basınç düşmeler gibi gözlükte görünen bilgilere zamanında cevap vermek için kullanır. Cihaz ayrıca, havadaki kirleticileri algılayabilir, ilgili çevre parametrelerini görüntüleyebilir ve uygun reaksiyonları önerebilir.

Veri gözlükleri yeni bir buluş değil, hem ağır hem de yüzün neredeyse tamamını kapatan modeller yıllar boyunca kullanıldı. Bununla birlikte, göz merceğinin standart boyutu her zaman sektörde işlemez. Sert koşullar altında çalışmak mühendislerin uygun giysiler giymelerini gerektirir, örneğin koruyucu bir elbise ve yüzü dış faktörlerden korumak için maskeli bir kask. AR teknolojisini endüstride kullanmanın avantajları ve veri gözlüğünü ve özel bir kaskı bir araya getirme ihtiyacı nedeniyle, Profesör Rigo Herold, elektronik göz mercekleri için alternatif bir çerçeve arayışına yöneldi. Özellikler oldukça yüksekti, tüm gerekli unsurları ayarlayabilmek için çerçevenin hafif ama oldukça hassas olması gerekiyordu. Özellikle zararlı maddelere maruz kalan insanlar için, yüksek sıcaklıklara dayanıklılık ve kalıcılık önemli faktörlerdir. En başından bu yana 3D baskı en iyi çözüm gibi görünüyordu, ancak doğru teknolojiyi seçmek için çok fazla teste ihtiyaç vardı.

Lazer Toz Sinterleme

Veri gözlükleri karmaşık, tam olarak yerleştirilmiş optik bileşenlerden, sensörlerden ve aynalardan oluşuyor. Sanal görüntünün sürekliliğini sağlamak için tüm optik bileşenlerin en yüksek hassasiyete ayarlanması gerekiyor. Profesör Herold, 3D teknolojisinde basılan eski veri gözlüklerinde kullanılan filamenlerin doğru olmadığını söyledi.

Optimum parametrelerin SLS 3D baskı (lazer toz sinterleme) ile garanti edildiği görüldü. Başlangıçta, Rigo Herold sipariş edilen parçaları basmak için bir servis sağlayıcı kullandı. Ancak, bu tür hizmetlerin kullanılması, proje uygulama süresini gereksiz yere uzattı. Hem pratik hem de ekonomik nedenlerle bu soruna çözüm, Sinterit Lisa masaüstü baskı makinesi oldu. Ekipmanların kapasitesi, SLS baskılarının kalitesi (dayanıklılık, hassaslık ve dış faktörlere direnç) ile doğrulandı ve bu ekipman kapasitesi tam yaratma özgürlüğüne izin verdi. Ek montaj gerektirmeyen, destek yapıları olmayan basılmış unsurlar, ‘akıllı gözlük’ üretiminde çalıştı.  Veri gözlüklerinin endüstriyel amacı nedeniyle, Lisa baskı makinesinde, küçük ürünler ve gelecekteki kullanıcılara özel yapılmış öğeleri basabilmek çok da önemliydi. SLS tarafından sunulan özellikler, doğrudan bir kask üzerine monte edilebilen veya gerekli diğer ekipmanlarla eşzamanlı olarak kullanılacak şekilde ayrı olarak ayarlanabilen bir cihaz tasarlamayı mümkün kıldı. Tam yaratma özgürlüğünü garanti eden SLS teknolojisi, bireysel modülllere dönük bu türden talep çeşitliliği durumunda mükemmel sonuç verdi.

SLS Senterit Lisa baskı makinesinde basılan veri gözlükleri, tanınmış büyük AR gözlüklerini kullanmaya göre çok daha kullanışlı ve pratik hale getirerek ek avantajlar sunuyor. Gözlüklerin endüstriyel versiyonu için; şok direnci ve esneklikle birlikte, koruyucu bileşenler (gözlük/maske, kask ve ses yalıtımlı kulaklıklar)  son derece önemlidir.

Sağırlar İçin Akıllı Gözlükler

Baskı için kullanılan malzemenin hafifliği, sadece fabrikalarda gelişmiş işler için gözlük kullanmak istemeyenler için konforu garanti etmiyor. Lisa baskı makinesi ile basılan gözlükler sağır insanlar tarafından kullanılmaya uygundur. Gözlükleri sinemada kullanırken, onlar için özel hazırlanmış filmleri (kendi dillerinde bile olsa) izleyebilirler ve altyazılar yalnızca AR teknolojisiyle görülebilir. Turizmde (müzelerde ya da şehir sokaklarında yürüyüşleri zenginleştirmek için) ya da çok geniş kitlelere ulaşan eğlence amaçlı kullanımda (geçen yıl küresel hit olan Pokemen Go oyunu) arttırılmış gerçeklikle ilgili uygulamalar giderek artıyor.

Gözlüklerin masaüstü baskı makinesinde basılması, hızlı sipariş üretme imkanını da veriyor. Bu tür projeler, yeni çözüm arayışlarını aramaya ve onları çevreleyen ortama uygulamaya değer olduğunu kanıtlıyor. Bu, Sinterit gibi küçük masaüstü cihazlarının yardımıyla mümkündür. Profesyonel endüstriyel baskıyı bir masaüstü aktarmak, tasarımcı ile üretim arasındaki mesafeyi kısaltarak, tüm işlemlerin daha da hızlı çalışması için bir şansa sahiptir.

Şimdi, Sinterit kullanıma hazır SLS 3D baskı makinesini (ortalama masaüstlerine bile sığıyor) piyasadaki en iyi fiyata sunarken, tüm projeyi prototipleme ve üretimlerle birlikte şirketlere taşımak için düşünmeye değer. Fikirlerin direkt olarak gerçekleştirilmesi yoluyla gelişimi hızlandırma başarıyı garantiliyor. Başka ne basabileceğinizi düşünün ve veri gözlüklerini kullanıyormuş gibi, gerçekliğinizi daha da genişletin.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here

*