Bu Teknolojiyi Kullananlar Dikkat! Uzmanlardan Hareket Hastalığı Uyarısı

Gerçekliği yepyeni bir boyuta taşıyan Sanal Gerçeklik teknolojisi sağlığa zararlı mı? Uzmanlar bu deneyimin kullanıcılarda hareket hastalığına neden olduğunu savundu.

Son yılların en dikkat çekici teknolojik buluşlarından olan Sanal Gerçeklik(VR) oyun ve video ile girdiği endüstri dünyasında yeni kullanım alanlarıyla genişliyor. Fakat her teknolojik uygulama gibi bu teknolojinin de bazı yan etkileri bulunuyor. Uzmanlardan gelen bazı uyarılar teknoloji meraklıları ve sektör liderlerinin gündemine oturdu.

Bilim insanlarının yaptığı açıklamaya göre VR gözlükleri kullanımı beyindeki gerçeklik algısını değiştirdiği için hareket hastalığını tetikleyebilir. Genelde deniz ve hava yolculuklarında meydana gelen mide bulantısı, baş dönme gibi belirtileri olan bu rahatsızlığın VR kullanıcılarında şimdiden görülmeye başlandığı belirtildi Buna göre bir VR oyunu olan ‘Affected’i oynayan kullanıcıların yarsından fazlasının mide bulantısı ve baş dönmesi yaşadıkları gözlemlendi. Bu gözlemde ortaya çıkan bir diğer şeyse VR’nin bu etkisine karşı kadınların daha hassas olduğuydu. Çünkü bu şikâyetleri yaşayanların %78’inin kadın olduğu belirtildi.

Aynı zamanda denge bozukluğuna neden olan bu rahatsızlığa karşı bazı önlemler aldığı belirtilen VR gözlükleri üreticileri bu soruna çözüm bulmaya çalışıyor. Tıpkı araba veya gemi tutması gibi insandan, insana değiştiği söylenen bu VR hassasiyetinin sadece video oyunlarla yaklaşık 100 milyar pazar payına sahip VR sektörünü etkilemesi öngörülüyor. Birçok teknoloji lideri tarafından geleceğin sosyal platformu olarak görülen bu teknoloji artık sadece oyunlarda ya da belirli videolarda karşımıza çıkmıyor. Birçok lider marka artık showroom’larına ürün getirmek yerine VR teknolojisiyle tüm inovasyonlarını müşterilere gösterebiliyor. Bunun yanı sıra bazı araba üreticileri de yeni modellerine VR navigasyon sistemi yerleştirdi. Bu da demek oluyor ki VR artık tıpkı diğer öncü teknolojiler gibi günlük hayatta karşımıza çıkan bir şey haline geldi. Lider VR üreticileri ve uzmanlara göre VR’nin sebep olduğu hareket hastalığının önüne bir an evvel geçilmesi gerekiyor.

 

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here

*