Uzay Çalışmalarının İki Yenilikçi İsmi Yerçekimsiz Üretime Yön Verecek

Uzayda gerçekleştirilen 3D baskının mimari Made in Space ve yenilikçi uzay aracı üretimiyle dikkat çeken Axiom Space heyecan verici gelişmeler hedefiyle güçlerini birleştirdi.

Dünyanın ilk ticari uzay istasyonu üretimiyle uzay araştırmalarını bireysel boyuta taşıyan Axiom Space donanımına 3D yazıcıları da eklemek istiyor. Bu teknolojiden etkilendiği belirtilen firma yerçekimsiz ortamda gerçekleştirdiği baskıyla bir ilke imza atan Made in Space’in 3D deneyiminden faydalanacak.

NASA’nın 3D çalışmasıyla gündeme gelen ve yerçekimsiz ortamdaki uzay aracında başarılı bir baskı gerçekleştiren yazıcısıyla bilim dünyasının dikkatini çeken Made in Space’in bu ortaklıkla birlikte üretime odaklandığı görülüyor. Firma bu kapsamda kişisel uzay aracı üretimiyle bu sıra dışı deneyimi herkesle buluşturmak adına çalışmalar yapan Axiom Space’ye 3D yazıcılarıyla destek sağlayacak. Güçlerini birleştiren iki firmanın uzayda 3D üretimin donanım, kaldırma, doğru ısı ve ekipman gibi farklı etkenlere göre optimizasyonu için çalışmaya başladıkları açıklandı.

Uzayda baskı gerçekleştiren 3D yazıcı

Uzay çalışmalarında önemli parçaların ve ekipmanların orada üretilmesi araştırmacı ve bilim insanları tarafından sıkça ifade edilen ve artan bir talep. Buna göre yerçekimsiz ortamda gerçekleştirilen bir 3D baskı çalışmasının kalite ve güvenlik sorunu yaşanmadan Dünya’ya getirilebilmesi de önemli bir nokta. Bu alanda AR-GE çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürdükleri açıklanan Axiom ve Made in Space’in bu işbirliği sonucunda ortaya çıkaracakları inovasyonlar merakla bekleniyor. Axiom Space CEO’su ve Başkanı önceki ISS (International Space Station-Uluslararası Uzay İstasyonu) Program Yöneticisi Michael Suffredini bu ortaklığın yalnızca modern üretim teknikleri için değil tüm medeniyet için önemli olduğuna inandığını dile getirdi. Made in Space’in üretim uzmanlığını vurgulayan Suffredini sözlerini şöyle sürdürdü; “Bu çalışma insanlığın uzay yolculuğu serüvenindeki önemli adımlardan biri. Uzayda bir şeyler üretme olanağıyla Dünya’da da biyo-medikal, hammadde gibi alanlarda kullanılabilecek malzemelere sahip olabiliyoruz. Made in Space yer çekimsiz ortamda baskı deneyimiyle kendisini zaten kanıtlamış bir ortak; bu çalışmanın verimli olacağına inanıyoruz.”

Axiom uzay aracı

Uzayda baskı gerçekleştirerek bir ilke imza atan bunun yanı sıra 3D yazıcı ve polimer hammaddesini geliştiren Made in Space teknolojisini Axiom ile paylaşarak kendi hammadde çalışmalarını da hızlandıracak. Son zamanlarda uzayda baskıya elverişli elyaf üretimi çalışmaları devam eden firmanın CEO’su Andrew Rush bu ortaklık sürecinde de geliştirme ve test çalışmalarını sürdüreceklerini ifade etti. Axiom ve Made in Space’in ISS ile başlayan çalışmalara yenisine ekleyerek bu ekosistemi ilerleteceğini açıklayan Rush bu ortaklıkla birlikte kendi çalışmalarına yatırım sağlamaya devam edeceklerini ve Axiom’un kapasitelerini geliştirmek için ideal bir partner olduğunu sözlerine ekledi.

 

 

 

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here

*